Home WEB i technologie Aplikacje webowe – czym są i co powinieneś o nich wiedzieć?
WEB i technologie - 29 stycznia 2019

Aplikacje webowe – czym są i co powinieneś o nich wiedzieć?

Rynek aplikacji internetowych rośnie z roku na rok

Zastanawiasz się czym jest aplikacja webowa i czym się różni od popularnych aplikacji mobilnych? Aplikacja webowa, nazywana również aplikacją internetową to program komputerowy, który pracuje na serwerze. Wykorzystując przeglądarkę internetową użytkownika komunikuje się ona przez sieć komputerową z jego hostem. Tak to wygląda od strony teoretycznej. W praktyce jednak nie każdy wie czym dokładnie aplikacja webowa jest. Często też jest mylona np. z aplikacją mobilną czy stroną internetową, jednak różni się ona od nich pod wieloma względami.

Czym się różni aplikacja webowa od aplikacji mobilnej?

Przede wszystkim aplikacja mobilna, czyli ta, którą pobieramy i używamy na smartfonach czy tabletach, jest zazwyczaj bardziej złożona pod względem technicznym i przeznaczona na określony system operacyjny. Łatwiej jednak współpracuje z dodatkowymi możliwościami urządzenia jak np. kamera czy GPS. Natomiast aplikacji webowej nie pobieramy. Używamy jej przy pomocy przeglądarki podczas korzystania ze strony internetowej. Jest ona łatwiejsza do stworzenia pod w względem technicznym, ale i często mniej funkcjonalna niż aplikacja mobilna – korzystamy tylko z tych możliwości, jakie daje nam przeglądarka.

Aplikacja webowa czy strona internetowa?

Jeśli nazywamy aplikację internetową, dodatkowo mówimy, że używa się jej na stronie internetowej to łatwo o skojarzenie, że po prostu jest ona tą stroną. Tu sprawa jest już bardziej skomplikowana. Bo aplikacja webowa to z całą pewnością nie jest to samo co strona internetowa. Ale przeciętny użytkownik, podczas codziennego korzystania z internetu, może mieć problem z dostrzeżeniem tej różnicy. Po prostu nie zwraca na nią większej uwagi. W dużym uproszczeniu – strona internetowa to wszystko to, co jest treścią, obrazkami, co możemy tylko przeglądać. Natomiast jeśli na danej stronie możemy podjąć jakieś działania jak np. wypełnienie formularza, dokonanie rezerwacji czy płatności to korzystamy wówczas z aplikacji internetowej.

Z aplikacji webowych często korzystamy i być może nie wiemy, że to właśnie z nich korzystamy. Bo kiedy oglądamy filmiki na YouTube (korzystając z przeglądarki, nie osobnej aplikacji mobilnej) to korzystamy z aplikacji internetowej. Sprzedając lub kupując coś na Allegro również wykorzystujemy ten rodzaj aplikacji. Jeśli szukamy hotelu na wakacje np. z pomocą Booking.com to najpierw na stronie internetowej czytamy jakie możliwości zapewnia, oglądamy zdjęcia jak dany hotel wygląda i następnie dzięki aplikacji webowej na tej stronie rezerwujemy i dokonujemy płatności.

Przykłady aplikacji webowych:

  • System zamówień biletów podróżniczych online,
  • Platforma do rezerwacji miejsc w kinie na wybrany seans,
  • Portal społecznościowy,
  • Internetowe kreatory graficzne.

Podsumowując więc aplikacja webowa nie jest tym samym co aplikacja mobilna, a podstawowa różnica polega na tym, że z aplikacji webowych korzystamy z poziomu przeglądarek na desktopie i nie tylko. Fakt jednak, że z aplikacji tych korzystamy w przeglądarce nie czyni ich od razu stronami internetowymi! Od stron www (nawet tych responsywnych) odróżnia je fakt, iż można za ich pomocą dokonać określonego działania jak np. kupić bilet online.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…