Home Biznes Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?
Biznes - 21 lutego 2022

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Dowiedz się, jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC i kiedy kupić telewizor z uwagi na zbliżającą się zmianą formatu nadawania telewizji naziemnej.

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

W tym roku dojdzie do zmiany sposobu nadawania naziemnych kanałów telewizyjnych. Format DVB- T2 HEVC zastąpi dotychczas stosowaną technologię, co będzie rewolucją co najmniej tak dużą, jak przy poprzedniej zmianie z która mieliśmy do czyninia w 2010 roku. Format DVB-T2 HEVC z pewnością przyniesie abonentom całą masę korzyści. Standard ten sprawi, że wzrośnie liczba emitowanych kanałów. To nadal nie wszystko – dzięki DVB-T2 HEVC możliwe będzie nadawanie kanałów w jakości nawet 4K!

Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że nowy format wymaga wiedzy dotyczącej tego, jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC. To o tyle istotne, że jeśli telewizor nie jest dostosowany do tego standardu konieczne będzie dokupienie zewnętrznego dekodera lub nowego telewizora. Na szczęście od pewnego już czasu większość telewizorów na sklepowych półkach ma wbudowany tuner – przykładem mogą być urządzenia marki Samsung.

Warto jednak zastanowić się, jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany tuner umożliwiający odbiór sygnału nadawanego zgodnie ze standardem DVB-T2 HEVC. Metod na odkrycie tej informacji jest co najmniej kilka, od niedawna jednak za najlepszą uważa się po prostu uruchomić stronę testową dostępną od 22 grudnia 2021 roku na multipleksie MUX3. Odpowiedni kanał powinien być automatycznie dodany to listy kanałów telewizora – jeśli jednak tak się nie stanie, zrób to w sposób manualny. Gdy wejdziesz w kanał, na ekranie pojawi się plansza informacyjna z tekstem, który jednocześnie zostanie przeczytany przez lektora. Treść będzie następująca:

„Szanowny widzu, nadchodzi zmiana standardy telewizji naziemnej. Będzie więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Widzisz obraz i słyszysz dźwięk? Twój odbiornik jest gotowy na nowy standard. W innym przypadku dokup nowy tuner lub wymień telewizor na nowy DVB-T2 z kodekiem HEVC.”

Jeżeli komunikat ten będzie widoczny i „słyszalny”, oznacza to, że Twój telewizor odbiera telewizję naziemną nowej generacji. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC na inne sposoby? W tym celu możesz np. sprawdzić specyfikację urządzenia na stronie producenta lub w instrukcji obsługi. Alternatywne rozwiązanie to również odwiedzenie witryny telewizjanaziemna.pl. Wystarczy wpisać tu model swojego telewizora, aby uzyskać niezbędne informacje.

Kiedy kupić telewizor?

Jeśli Twój telewizor nie ma wbudowanego tunera do DVB-T2 HEVC, masz dwie opcje do wyboru. Jedną z nich jest dokupienie zewnętrznego tunera, drugą kupno nowego telewizora. Kiedy kupić telewizor? Możesz poczekać na promocje i obniżki, które z pewnością wkrótce się pojawią. Z pewnością wybierz też sprzęt renomowanego i zaufanego producenta – takiego jak np. marka Samsung.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…