Jak wybrać zewnętrzny czujnik ruchu?
Dbając o bezpieczeństwo budynku, warto zaopatrzyć się nie tylko w wewnętrzne alarmy, lecz również w zewnętrzne elementy monitoringu, w tym również w czujniki ruchu. Należy przy tym jednak pamiętać, iż w ich przypadku konieczne jest dopilnowanie, by spełniały one nieco wyższe wymagania, niż sprzęt instalowany w pomieszczeniach. Na co konkretnie zwrócić uwagę i dlaczego jest to tak istotne?
Spis treści:
Sposób detekcji ruchu
Jedną z podstawowych kwestii jest to, w jaki sposób dany sensor wykrywa ruch. Część z nich działa w podczerwieni – to detektory PIR. Inne opierają się dodatkowo o mikrofale – tu mówimy o detektorach PIR rozszerzonych o MW. Przykłady czujek łączących PIR+MW dostępne są między innymi w sklepie fonex.pl/kategorie/czujki-zewnetrzne-75.html.
Co więc wybrać, PIR czy modele dualne PIR+MW? Czujniki oparte na termowizji mogą zawodzić w przypadku bardzo wysokich upałów – w końcu opierają się na wykrywaniu ciepła. Coraz popularniejsze stają się dlatego czujniki ruchu dualne, które wykazują się większą dokładnością i mniejszą liczbą fałszywych alarmów niż modele oparte tylko na jednej technologii detekcji.
Zasięg działania
Ciekawym aspektem jest to, z jakiej odległości czujnik ruchu jest w stanie wykryć, że coś się dzieje. Ale zasięg to nie tylko kwestia odległości – to również kąt detekcji. Warto się pochylić nad tymi kwestiami, sprawdzić w dokumentacji konkretnych czujników i zainwestować w taki, który realnie spełnia nasze oczekiwania. Czujnik z dobrym zasięgiem będzie droższy, ale nadmierna oszczędność i wybór rozwiązań ekonomicznych może sprawić, że czujnik nie spełni swojego zadania.
Analizując obszar działania, warto zwrócić uwagę również na sposób detekcji, który przekłada się na zasięg w pomieszczeniach o złożonej bryle. Czujniki PIR pracują najlepiej w tzw. “zasięgu wzroku”. Jeżeli na “torze” napotykają na kąty i załomy, to mogą pojawić się problemy z prawidłową detekcją. Takich problemów nie będzie jednak miał czujnik wyposażony w detekcję MW.
Zasilanie czujników
Najczęściej czujniki są zasilane z centrali alarmowej podłączonymi przewodami. Jeśli jednak chcemy podłączyć czujnik w miejscu bez zasilania w pobliżu, można pomyśleć o detektorach, które mogą być zasilane bateriami lub akumulatorem. Jednak w takich przypadkach trzeba sprawdzić czas, przez jaki urządzenie może na nich pracować oraz to, czy łatwo będzie nam dostać się do sprzętu celem wymiany zasilania.
Temperatura pracy
Czujniki zewnętrzne są narażone na szereg czynników, w tym między innymi niskie i wysokie temperatury, ale też wilgoć w deszczowe dni. Z tego powodu warto przyjrzeć się deklarowanym parametrom i temu, jak dane urządzenie znosi pracę w różnych warunkach pogodowych.
Przy okazji parametrów pogodowych warto wspomnieć, że czujki podczerwieni posiadają ograniczenie temperatury, w jakiej mogą pracować. Stosując na zewnątrz lub w pomieszczeniach, których panuje wysoka temperatura czujnik wykorzystujący do detekcji tylko promieniowanie podczerwone, urządzenie nie zadziała poprawnie.
Dodatkowe funkcje
Część czujników ruchu posiada dodatkowe możliwości, na które również warto zwrócić uwagę. Mowa tu między innymi o antymaskingu – bardzo przydatnej funkcjonalności, która sygnalizuje fakt przesłonięcia sensorów, tym samym chroniąc instalację alarmową przed jej zneutralizowaniem.
Czym charakteryzują się kampanie Google Ads?
Google Ads, dawniej znane jako Google AdWords, to jedna z najpopularniejszych platform rek…