Home Biznes Łamanie i skład tekstu – wszystko, co musisz wiedzieć
Biznes - 2 grudnia 2021

Łamanie i skład tekstu – wszystko, co musisz wiedzieć

Przygotowanie tekstu do druku to niełatwe zadanie. Zanim gotowy trafi w ręce czytelników, musi przejść przez wiele etapów edycji. W tym celu stosuje się szereg różnego rodzaju działań i prac. Skład i łamanie tekstu należą właśnie do jednych z nich. Na czym to polega? Kto zajmuje się składaniem tekstów? 

Chcesz wydać własną książkę? A może szykujesz publikację do druku? Musisz więc wiedzieć, że napisać sam tekst to jedno, a wydać go, to już zupełnie inna rzecz. Pomiędzy tymi celami wdrożyć należy działania mające na celu jego przygotowanie i dopracowanie pod każdym względem. Dotyczy to zarówno pracy nad jego korektą, jak i wartością merytoryczną oraz odsłoną wizualną. Na tę ostatnią bardzo duży wpływ ma łamanie oraz skład tekstu. Działania te mogą mieć decydujący wpływ na finalny odbiór tekstu. Brzmi to dla Ciebie dość tajemniczo? Zobacz więc, na czym to polega skład i łamanie tekstu!

Skład i łamanie tekstu — na czym polega?

Skład oraz łamanie książki to wszystkie czynności związane z obróbką wizualną tekstu. Celem stosowania tych działań, jest sprawienie, aby tekst wyglądał atrakcyjnie, a jego czytanie było łatwe i przyjemne. Każdy mol książkowy wie dokładnie, że niektóre tytuły można dosłownie pochłonąć w jeden wieczór, a inne zaś czyta się tak niewygodnie i opornie, że dobrnięcie do końca staje się wręcz niemożliwe. I to nawet, jeśli sama treść jest naprawdę interesująca. To właśnie sprawka łamania i składu tekstu.

Na czym polega proces składania i łamania tekstu? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że składa się on z kilku różnych działań, podczas których należy podjąć wiele bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest na przykład wybór optymalnego formatu publikacji. Od tego zależy nie tylko wygląd książki, ale także koszt jej druku. Kluczowe jest także formatowanie. Podczas łamania książki, następuje po prostu układanie tekstu, tak by był spójny, symetryczny i prezentował ogólny ład. To wcale nie jest takie proste, szczególnie jeśli w książce znajduje się dużo cytatów i przypisów. Do tego dochodzi rozmieszczenie wszelkich elementów graficznych, czyli zdjęć, ilustracji oraz wszelkich tabel. Podczas składu publikacji dopasowuje się także rozmiar oraz rodzaj czcionki, jaka zostanie zastosowana w książce.

Łamanie i skład tekstu — komu zlecić?

Łamanie oraz skład tekstu to zadania, których wykonanie wymaga fachowej wiedzy oraz odpowiednich umiejętności. Kto więc właściwie zajmuje się tymi czynnościami? Obecnie na osoby specjalizujące się w tej dziedzinie nazywa się detepowcami. Nazwa ta pochodzi od skrótu DTP, który oznacza nic innego, jak komputerowe przygotowanie tekstu do druku. Profesjonalny detepowiec, to osoba, która zajmuje się obróbką tekstu przy pomocy specjalistycznych programów.

Szukasz osoby specjalizującej się w składaniu i łamaniu tekstów? W takim razie koniecznie zrób to za pomocą internetu. Obecnie w tej dziedzinie działa mnóstwo świetnych freelancerów, którzy z chęcią zajmą się Twoją publikacją.

Skład i łamanie książek — czy można zrobić to samodzielnie?

Myślisz, że sam mógłbyś zająć się komputerowym przygotowaniem tekstu? Jak dowiedziałeś się już wcześniej, do tego niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Jeśli takiej nie masz, lepiej nie bierz się za to bez odpowiedniego przygotowania.

Pytanie tylko, jak zdobyć wiedzę w tym zakresie? Okazuje się, że łamanie i skład tekstu to rzeczy, których możesz nauczyć się bez wychodzenia z domu. Obecnie dostępne są bowiem kursy online, które dostarczą Ci niezbędnych informacji na temat tajników obróbki tekstów. Po ich ukończeniu możesz działać samodzielnie.

Sprawdź również

4 szybkie porady na temat zakupu głośnika Bluetooth

Głośniki Bluetooth, zarówno w wariancie głośników przenośnych, jak i tych służących wzmocn…