Home Mobile Mobile first – Zupełnie inne podejście do projektowania stron www
Mobile - 26 maja 2020

Mobile first – Zupełnie inne podejście do projektowania stron www

Firmy oferujące tworzenie stron internetowych muszą zmierzyć się z nową ideą projektowania witryn, jaką jest mobile first. Cóż, żyjemy w dobie smartfonów i tabletów, w których zwykle mamy bardzo szybki i niczym nieograniczony dostęp do sieci internet. Dzięki nim w każdej chwili, o każdej porze i w dowolnym miejscu na świecie możemy coś „wygooglować”. Przeglądanie stron www w telefonie to dzisiaj już norma! Naszedł więc czas na zmiany, w tym również zmiany w projektowaniu i tworzeniu stron internetowych.

Tworzenie stron internetowych „na nowo”!

Świat zmienia się w drastycznym tempie. Jeszcze dekadę temu telefonia komórkowa oferowała możliwość korzystania z internetu w sposób silnie ograniczony. Wielu z nas zwyczajnie nie miało odpowiednio dobrego internetu, aby móc spokojnie serfować po sieci. Również telefony nie były aż tak dobrze wyposażone w podzespoły, by móc zagwarantować niezawodne, płynne funkcjonowanie w internecie. Dzisiaj sprawa wygląda już zupełnie inaczej, a zbliżająca się wielkimi krokami sieć 5G daje nam już spektakularne możliwości! Nie dziwne więc, że nadszedł czas na zmiany również w projektowaniu i tworzeniu stron www.

Aby móc zaoferować najwyższą jakość usług, musimy systematycznie podnosić swoje kwalifikacje i uczyć się czerpać korzyści z rozwoju technologii. Świat pędzi nieubłaganie naprzód i z tego co widać, nie ma ochoty wyhamować! Chcąc podążać za nowinkami, musimy stale rozwijać swoje umiejętności i czerpać pełnymi garściami z tego, co daje nam technologia. Jednym z takich rozwiązań jest idea mobile first, która narzuca na firmy oferujące tworzenie stron internetowych zmianę perspektywy. Nowe spojrzenie na świat widziany ekranem smartfonów i tabletów sprawił, że nowoczesne projektowanie stron odbywa się już na innych zasadach.

Profesjonalne tworzenie stron internetowych i mobile first – o co w tym chodzi?

Wydawać by się mogło, że popularne strony RWD, czyli tzw. responsywne strony internetowe to odpowiedź na potrzeby dzisiejszych czasów. Niestety tak nie jest! Mobile first to coś znacznie więcej niż projektowanie responsywnych stron, to pewnego rodzaju idea, która narzuca na nas zupełnie inne podejście do projektowania i tworzenia stron internetowych.

Mobile first to pewnego rodzaju narzucenie idei polegającej na odejściu od dotychczasowych schematów budowania projektów desktopowych, dostosowywanych w pierwszej kolejności do dużych ekranów komputerów stacjonarnych czy laptopów. W idei mobile first to ekran telefonu jest najważniejszy! Wymusza to na firmach zmiany nie tylko w projektowaniu, ale także kodowaniu i wdrażaniu projektów. To pewnego rodzaju wywrócenie wszystkiego do góry nogami i zaczęcie od nowa. Wiele firm, które pozostało przy swojej dotychczasowej idei desktop first, zaczyna odchodzić do lamusa. I nie chodzi tu o to, że ich oferty nie są już atrakcyjne. One po prostu przestają być użyteczne! Dzieje się tak, ponieważ 80% społeczeństwa korzysta dzisiaj z telefonów i tabletów, które w wielu domach zastąpiły komputery stacjonarne, a nawet laptopy! W efekcie strony internetowe tworzone w idei desktop first stają się nieużyteczne i wymagają zupełnie nowego projektu!

Jeśli chcesz stworzyć swoją stronę www, postaw na agencję, w której wersja mobilna jest najważniejsza!

Masz swój biznes i chcesz dotrzeć z nim do większego grona odbiorców? Planujesz więc otwarcie swojej strony internetowej, która będzie platformą łączącą klientów z Twoim biznesem. To krok, który dzisiaj gwarantuje zwiększenie obrotów w każdej branży, oczywiście pod jednym warunkiem – że Twój serwis zostanie zaprojektowany zgodnie z ideą mobile first! Wbrew pozorom dzisiaj ma to kluczowe znaczenie, ponieważ tworzenie stron internetowych zgodnie z tą technologią sprawia, że odbiorcy korzystający w głównej mierze z telefonów będą mogli w prosty sposób skorzystać z Twojej strony internetowej.

Firmy skupiające się na projektowaniu stron w pierwszej kolejności pod telefony komórkowe i tablety, a następnie dostosowujący jej responsywność pod komputery stacjonarne są dzisiaj na piedestale. To ich oferty są rozchwytywane, ponieważ świadomość nieustannego rozwoju technologii komórkowej sprawiła, że klienci wiedzą, jak ważne jest dostosowanie serwisu do ekranów smartfonów i tabletów. Intuicyjne strony wyświetlane na ekranie telefonu muszą gwarantować doskonałą integrację z użytkownikiem. To gwarancja sukcesu! Dlatego też przy projektowaniu oraz tworzeniu stron internetowych warto iść z duchem idei mobile first, gdyż gwarantuje to wzrost zainteresowania wśród odbiorców.

Strony internetowe zaprojektowane przez Prograffing w zgodzie z ideą mobile first są przede wszystkim lekkie i intuicyjne dla użytkownika. Dlatego też wymaga od designera i wdrożeniowca odpowiedniej znajomości nowych technik programowania. Żyjemy w czasach, gdzie kupujemy oczami i serfujemy po sieci jednym palcem. Technologia „swip and share” w projektowaniu i tworzeniu stron to podstawa, która gwarantuje płynne wejście w interakcję z użytkownikami, co przekłada się bezpośrednio na współczynnik konwersji.

Sprawdź również

Mobilne wersje gier coraz bardziej popularne

Mobilne gry w ostatnich latach zrobiły się bardzo popularne. Rynek gier mobilnych jest już…