Home Mobile Mobilne wersje gier coraz bardziej popularne
Mobile - 11 maja 2021

Mobilne wersje gier coraz bardziej popularne

Mobilne gry w ostatnich latach zrobiły się bardzo popularne. Rynek gier mobilnych jest już wart miliardy dolarów – więcej niż rynek gier PC. Znani deweloperzy wydają wersje mobilne gier AAA lub tworzą nowe tytuły od zera specjalnie na mobilne urządzenia. Przykładowo Riot Games wydało mobilne wersje swoich gier „Wild Rift” i „Teamfight Tactics” czy „Legends of Runeterra”, które zyskały sporą bazę graczy. A to tylko kilka z dobrych tytułów gier mobilnych.

Trend mobilnych gier i aplikacji

Gry AAA to hitowe, duże produkcje gier na PC czy konsolowe, które powstają latami i kosztują ogromne środki. Takie gry mogą tworzyć tylko wielkie studia deweloperów. Tymczasem gry mobilne wymagają mniejszego nakładu czasu i środków, a ponadto mogą się zwrócić dzięki systemowi mikropłatności. Studia gier zaważyły zatem, że takie gry to niezły biznes. Co więcej, są one coraz bardziej popularne wśród graczy, którzy wykorzystują chwile w przerwie w pracy, w podróży czy gdziekolwiek się znajdują, by zagrać szybko na smartfonie.

„Gry mobilne mają najlepsze podstawy do ekspansji: ponad dwie piąte światowej populacji ludzkiej posiada smartfony, a wiele tych gier jest dostępnych za darmo. Drugi dotyczy procesu tworzenia aplikacji mobilnych, który obecnie jest mniej złożony, szybszy, bardziej ekonomiczny. Dlatego też powstają nowe i nietypowe podkategorie gier, które przyciągają jeszcze większą liczbę graczy. Stale rośnie także grupa odbiorców po 50. roku życia, która do tej pory nie grała w gry na PC czy konsoli” – komentuje ten trend prezes Cherrypick Games, Marcin Kwaśnica.

Mobilność jako trend obserwowana jest zresztą nie tylko na rynku gier, ale też i-gamingu. To znaczy, kasyna online mają coraz częściej natywne aplikacje mobilne i wkładają duży wysiłek w ich tworzenie, rozwijanie i sprawianie, by ich oferta była szerzej dostępna.

Rynek gier mobilnych wart więcej niż gier PC i konsoli

Rzut oka na kilka statystyk potwierdza, że trend mobilnych gier ma się bardzo dobrze i dynamicznie się rozwija. Obecnie rynek gier mobilnych jest wart już 85 miliardów dolarów, przy 33 miliardach dolarów rynku konsol i 44 miliardów dolarów rynku gier PC. Okres pandemii jeszcze mocniej przyczynił się do rozwoju rynku gier mobilnych, zwłaszcza w Azji. Do roku 2023 przychody z tej branży mają wzrosnąć do ponad 100 miliardów dolarów.

Polski rynek gier mobilnych

Jak to wygląda w Polsce? Jest kilka dużych firm specjalizujących się w grach mobilnych – są one notowane na warszawskiej giełdzie. Warto tu wymienić Ten Square Games o wartości spółki na poziomie 3,5 mld złotych – to druga pod względem kapitału spółka gamingowa na GPW! Największym jej sukcesem była gra „Fishing Clash”, która generuje nawet milion USD przychodów miesięcznie. Inni specjaliści od gier mobilnych w Polsce to BoomBit, T-Bull, Cherrypick Games, SimFabric. BoomBit wypuścił w 2019 roku mobilny hit – grę hypercasual „Ramp Car Jumping”, która została pobrana już 28 milionów razy! Zysk netto firmy, wygenerowany w dużej mierze dzięki produktom free to play na systemy Android, iOS, Nintendo Switch, wyniósł za I kwartał 2020 rekordową sumę 6,4 mln zł netto.

Darmowe czy nie?

Czy gry mobilne są zawsze darmowe? Oczywiście, że nie, ale jednak system free to play jest najbardziej rozpowszechniony. Darmowe gry mobilne są uwielbiane przez graczy. Jak w takim układzie studia deweloperskie tworzące darmowe gry mobilne zarabiają tyle milionów złotych czy miliardów dolarów? Wszystko dzięki systemowi mikropłatności. Za usuwanie reklam podczas gry, zakup dodatkowych narzędzi, odblokowanie pewnych funkcji trzeba niejednokrotnie zapłacić drobne kwoty. I tak grosz do grosza, a zbiera się nawet spora suma. Warto o tym pamiętać przy pobieraniu gry – mogą one być darmowe, ale by cieszyć się ich pełną funkcjonalnością czy pozbyć uciążliwych reklam będziesz zmuszony uiścić mikropłatności.

Topowe wersje mobilne gier z PC

W co najchętniej grają gracze na smartfonach? Jeśli chodzi o wersje mobilne topowych gier AAA to królują:

  1. „Fortnite (Battle Royale)”
  2. „PUBG (Battle Royale)”
  3. „Call of Duty: Mobile”
  4. „Life is Strange”
  5. „Valiant Hearts”

Gry mobilne inspirowane PC

Oddzielną kategorią są gry mobilne inspirowane uniwersum gier PC czy z konsol. Nie są to wersje jeden do jednego, ale wykorzystują pewne elementy z gier PC. Polecamy tu np.:

  • „Gwint: Wiedźmińska gra karciana”. Karcianka na urządzenia mobilne inspirowana „Wiedźminem 3”.
  • „World of Warships Blitz: Gunship Action War Game”. Wersja „World of Tanks”, która mobilne nazywa się Blitz, ale na okrętach. Rozgrywki online lub w pojedynkę.
  • „The Elder Scrolls: Blades”.  Gra typu dungeon crawler w dobrze znanym uniwersum „The Elder Scrolls”.

Sprawdź również

Mobile first – Zupełnie inne podejście do projektowania stron www

Firmy oferujące tworzenie stron internetowych muszą zmierzyć się z nową ideą projektowania…