Home Biznes Nieruchomości od dewelopera w Łodzi – przegląd rynku 2022
Biznes - 14 lipca 2022

Nieruchomości od dewelopera w Łodzi – przegląd rynku 2022

Polska mieszkaniówka nieustannie idzie w górę, i dobrym przykładem nieuchronnie rosnącego popytu oraz cen mieszkań jest właśnie Łódź. To miasto przyciąga wiele grup potencjalnych nabywców nieruchomości – od inwestorów z kraju i spoza jego granic po młode rodziny i ludzi czynnych zawodowo, poszukujące własnego “M”.

Dzisiaj rozmawiamy o tym, co się dzieje na rynku pierwotnym Łodzi – co się buduje, jaka jest polityka cenowa i geografia działalności deweloperskiej.

Gdzie szukać mieszkań – mapa

Łódź jest bardzo atrakcyjnym terenem dla deweloperów – inwestycje tu rosną, jak grzyby po deszczu, i każdy skrawek ziemi nadającej się pod zabudowę mieszkaniową nie umyka uwadze inwestorów. Nowe bloki i apartamentowce powstają wszędzie, od Śródmieścia po obrzeża miasta.

Okolice centrum – czyli takie osiedla administracyjne, jak Śródmieście, Stary Widzew,  Katedralna, Górniak, Bałuty Doły, Stare Polesie – są przeważnie zarezerwowane dla budownictwa o podwyższonym standardzie. Powstają tu apartamenty inwestycyjne, wille miejskie, luksusowe wielorodzinne kompleksy.

Nieco bardziej oddalone od centrum osiedla – zwłaszcza Stoki, Mileszki, Złotno, Widzew Wschód, Rokicie, Julianów – są obszarem o wyraźnym charakterze mieszkaniowym. Toteż tu buduje się głównie tradycyjne osiedla wielorodzinne o średniowysokiej zabudowie.

Nie zapominajmy też o przedmieściach i krańcowych dzielnicach Łodzi – tutaj powstają przeważnie inwestycje dla tych, którzy pragną zamieszkać w oddali od miejskiego zgiełku, czyli kompleksy jednorodzinne o różnorodnej zabudowie.

Wszystkie dostępne oferty można znaleźć na interaktywnej mapie nowych mieszkań w Łodzi.

Mieszkania od dewelopera – w jakim formacie?

Łódzki rynek pierwotny może pochwalić się naprawdę bogatym wyborem nieruchomości – w obrębie miasta działają liczni deweloperzy mający różnorodne kierunki specjalizacji, a zasób terenów nadających się pod zabudowę również jest dość duży.

Co powstaje w Łodzi?

  • tradycyjne wielorodzinne osiedla oraz wolnostojące budynki mieszkalno-usługowe o różnorodnym standardzie i specyfice – większość z nich jednak cechuje modernistyczna stylistyka i podwyższony standard wykończenia;
  • inwestycje mieszczące się w zrewitalizowanych obiektach – kamienicach, byłych fabrykach, zakładach, szpitalach oraz innych budowlach mających wartość architektoniczną i znajdujących się w atrakcyjnych częściach miasta;
  • jednorodzinne domy (szeregowe, bliźniacze, wolnostojące) i wille miejskie – ten typ nieruchomości cieszy się dość dużą popularnością, i kameralne inwestycje powstają w wielu cichych i otoczonych zielenią zakątkach Łodzi oraz na jej przedmieściach.

Mieszkania w Łodzi nie należą do najprzystępniejszych cenowo, ponadto ceny stopniowo idą w górę, osiągając tempo wzrostu nawet do kilkudziesięciu procent rocznie.

Jednak popyt na mieszkania wcale nie maleje, i większość lokali zostaje wyprzedanych już na etapie realizacji inwestycji, a czas oczekiwania na oddanie do użytku wynosi średnio od roku do półtora.

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…