Home WEB i technologie Pliki odt – czym otworzyć?
WEB i technologie - 19 listopada 2023

Pliki odt – czym otworzyć?

Jak otwierać pliki ODT - jakim programem?

Format plików ODT, czyli OpenDocument Text, to jeden z popularnych standardów do przechowywania dokumentów tekstowych. Jeśli natknąłeś się na plik o rozszerzeniu .odt i zastanawiasz się, jak go otworzyć, zapisywać lub przetwarzać, poniższy artykuł dostarczy Ci niezbędnych informacji na ten temat.

Czym jest format ODT?

OpenDocument Text (ODT) to otwarty standard dla dokumentów tekstowych. Jest on związany z programem Word, ale także współpracuje z aplikacjami typu open source, takimi jak OpenOffice i LibreOffice. Warto jednak pamiętać, że mogą wystąpić różnice w formatowaniu między plikami ODT a dokumentami programu Word (docx), a niektóre funkcje Word mogą być niedostępne w plikach ODT.

Otwieranie i zapisywanie plików ODT za pomocą Worda

Jeżeli korzystasz z programu Microsoft Word i chcesz otworzyć lub zapisać plik w formacie ODT, możesz to zrobić, wybierając opcję „Plik tekstowy OpenDocument (.odt)”. Ta funkcja umożliwia kompatybilność między różnymi aplikacjami do edycji tekstu.

ODT vs. PDF – Różnice i podobieństwa

Chociaż pliki ODT nie są bezpośrednio konwertowalne na format PDF, popularny w aplikacjach OpenOffice i LibreOffice, łatwo możesz przekształcić swoje pliki ODT do formatu PDF. W ten sposób łatwiej udostępnić swoje dokumenty, zwłaszcza gdy odbiorca nie ma zainstalowanych wspomnianych wcześniej aplikacji.

Otwieranie ODT na telefonie

Dla użytkowników smartfonów z systemem Android istnieje praktyczne rozwiązanie w postaci LibreOffice Viewer. Jest to aplikacja umożliwiająca wyświetlanie dokumentów zapisanych w formacie ODT, jak również innych popularnych formatów, takich jak docx czy xlsx. Warto jednak zauważyć, że Viewer jest w fazie beta.

Łączenie plików ODT – jak połączyć dwa pliki w jeden?

Jeśli posiadasz wiele plików ODT i chcesz je połączyć, możesz to zrobić za pomocą prostych kroków online:

  1. Prześlij lub przeciągnij i upuść pliki ODT w aplikacji online.
  2. Wybierz preferowany format pliku wyjściowego z dostępnej listy.
  3. Kliknij opcję „Scal” w celu połączenia plików ODT.
  4. Pobierz uzyskany plik ODT, klikając przycisk „Pobierz”.

Elastyczność i wygoda z plikami ODT

Pliki ODT oferują elastyczność i kompatybilność między różnymi programami edycji tekstu. Wiedza na temat sposobów otwierania, zapisywania, czy nawet łączenia tych plików daje użytkownikowi pełną kontrolę nad swoimi dokumentami. Bez względu na to, czy pracujesz w programie Word, LibreOffice, czy używasz aplikacji online, pliki ODT są łatwo dostępne i przyjazne dla wielu platform.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…