Home Biznes Praca jako programista w branży IT – jakie są zarobki?
Biznes - 23 stycznia 2023

Praca jako programista w branży IT – jakie są zarobki?

Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat pracy w branży programistycznej jest stwierdzenie mówiące o tym, że wszyscy specjaliści IT zarabiają wyjątkowo dużo, czasem nawet powyżej 10 tysięcy złotych. Czy rzeczywiście każdy programista, również ten początkujący, może liczyć na tak wysokie wynagrodzenie? Szczegółowe informacje na temat zarobków programistów w branży IT prezentujemy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Junior, mid i senior. Podział stanowisk w branży IT

Na wysokość zarobków w branży IT wpływa ogromna liczba czynników. Nie jest tak, że wszyscy programiści bez względu na czas pracy czy specjalizację zarabiają podobne kwoty. W rzeczywistości rozbieżności w dochodach programistów są naprawdę spore. 

Jednym z najważniejszych elementów decydujących o zarobkach programistów jest doświadczenie. Stanowiska są podzielone na trzy kategorie:

  • junior developer, czyli początkujący programista, który nie ma doświadczenia i pracuje pod okiem doświadczonych kolegów, 
  • mid developer – osoba posiadająca średnie doświadczenie, która może wykonywać swoje obowiązki zawodowe samodzielnie, 
  • senior developer – najwyższe stanowisko w branży IT, jest to określenie dla specjalistów posiadających największe doświadczenie i wiedzę; senior developer może kierować zespołem ludzi, wyznaczać kierunek działań a także zarządzać rozmaitymi projektami; senior developerzy mogą liczyć na zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia. 

Oferty Pracy IT są dostępne obecnie w internecie zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych programistów.

Software developer coding on laptop and reviewing code for mistakes

 

Ile wynoszą zarobki programistów w zależności od doświadczenia?

Jak wyglądają zarobki w IT? Trzeba przyznać, że branża IT od lat słynie z bardzo wysokich zarobków. Czy rzeczywiście wszyscy specjaliści pracujący w tym sektorze mogą liczyć na bardzo duże wynagrodzenia? Wszystko zależy od doświadczenia, specjalizacji, formy zatrudnienia, wielkości firmy a także lokalizacji. 

W przypadku junior developerów średnie zarobki wynoszą od 4500 do 7000 złotych brutto. Midle developerzy zarabiają od 8000 do 13 000 złotych brutto, zaś senior developerzy mogą liczyć nawet na 20 000 złotych brutto. 

Wskazane liczby to średnie dane zaczerpnięte z portali wynagrodzenia.pl. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dokładna wysokość zarobków w branży IT uzależniona jest od wielu zróżnicowanych czynników.

Working in the morning with businessmen are dipping coffee that works with software developers to analysis together the code written in the program on the computer.

 

Ile czasu trwa awans zawodowy w branży programistycznej?

Jak długo trwa osiąganie kolejnych awansów zawodowych, gdy pełnimy funkcję programisty? Jedną z cech charakterystycznych branży IT jest fakt, iż występuje tu stosunkowo szybka ścieżka rozwoju. Z tego względu na rozpoczęcie swojej przygody w tym sektorze każdego roku decyduje się tak wiele osób.

Po jakim czasie na awans może liczyć junior developer, czyli osoba bez doświadczenia? Zazwyczaj awans może nastąpić po upływie około dwóch lat, jednak wszystko zależy od indywidualnych umiejętności danej osoby a także zasad panujących w danej firmie. Po tym, jak dany specjalista stanie się mid developerem, czyli osobą pracującą w pełni samodzielnie, czas, który musi upłynąć, by móc piastować stanowisko seniora, jest nieco dłuższy. Do awansu na seniora zazwyczaj niezbędne jest około 5-8 lat.

Sprawdź również

Google Ads – dlaczego warto korzystać z kampanii Google?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest być widocznym w internecie niemalże od raz…