Home WEB i technologie Serwer dedykowany – rozwiązanie dla wymagających
WEB i technologie - 27 maja 2019

Serwer dedykowany – rozwiązanie dla wymagających

Nie bójmy się tego określenia – serwer dedykowany to elita rozwiązań IT. Nic dziwnego zatem, że jest proponowany przede wszystkim najbardziej wymagającym klientom. Sprawdź, czy Ty również do nich należysz!

Serwer dedykowany to przede wszystkim maksimum swobody i niezależność. Doskonale sprawdzi się w przypadku dużych, zaawansowanych projektów. Wielu użytkowników, jeśli nawet korzystało wcześniej ze współdzielonego hostingu, w końcu decyduje się na przeprowadzkę na serwer dedykowany. Wszystko dlatego, że dopiero taki serwer pozwala w pełni rozwinąć się ich biznesom internetowym. Eksperci firmy Domeny.pl wyjaśniają, czym różni się serwer dedykowanych od innych rozwiązań i podpowiadają, kiedy warto wybrać taki serwer.

Czym różni się serwer dedykowany od innych rozwiązań?

Hosting najczęściej dzieli się na hosting współdzielony, VPS i właśnie serwery dedykowane. Wszystkie te rozwiązania różnią się przede wszystkim sposobem zarządzania, udostępniania zasobów, a także – co bardzo istotne – kwestiami bezpieczeństwa. Najtańsze i najprostsze rozwiązanie to klasyczny hosting współdzielony, w którym za opłatą abonamentową otrzymuje się wydzielone miejsce na serwerze. Wystarczy tutaj jedynie skonfigurować domenę, wgrać oprogramowanie strony www na serwer i już można uruchomić projekt. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest VPS, gdzie fizyczny host dzielony jest na wiele wirtualnych maszyn. Jednak dopiero serwer dedykowany zapewnia największą elastyczność, wszystkie zasoby maszyny pozostają do dyspozycji jednego klienta. Nie trzeba zatem dzielić się wydajnością i parametrami serwera z innymi użytkownikami.

Kiedy serwer dedykowany to dobre rozwiązanie?

O ile hosting współdzielony dobry jest dla małych projektów lub tych w początkowej fazie, to VPS obsłuży już bardziej zaawansowane projekty. Jednak dopiero serwer dedykowany spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. To doskonałe rozwiązanie, gdy chce się samodzielnie odpowiadać za całą architekturę IT i chce się dostosowywać ją ściśle do własnych potrzeb. Tutaj można samodzielnie zarządzać serwerem, instalować niestandardowe oprogramowanie. Dzięki dostępowi do konta root możliwe jest dowolne dostosowywanie serwera, także do specyficznych rozwiązań danego projektu internetowego. Serwer dedykowany to również możliwość pełnej kontroli systemu operacyjnego, a także gwarantowana przez dostawcę moc obliczeniowa. Taki serwer to także większe bezpieczeństwo, ponieważ otrzymuje się fizyczną izolację systemu od innych klientów usługodawcy. Do tego można stosować niestandardowe rozwiązania zabezpieczeń systemu oraz danych.

Serwer dedykowany to rozwiązanie zaawansowane, idealne wszędzie tam, gdzie trzeba dostosować hosting do własnych, niestandardowych rozwiązań. To również rozwiązanie niezawodne dla nawet największych projektów internetowych.

Materiał partnera

Sprawdź również

Jak założyć konto PayPal?

PayPal jest jedną z najpopularniejszych platform płatniczych na świecie, umożliwiającą szy…