Home Biznes Skąd czerpać wiedzę o biznesie?
Biznes - 17 listopada 2021

Skąd czerpać wiedzę o biznesie?

Gdy stawiałem moje pierwsze kroki jako przedsiębiorca, tak efektywne formy samodzielnego zdobywania wiedzy, jak m.in. podcasty biznesowe lub konferencje online, były niczym fabuła filmów science fiction. Na szczęście nowe technologie pozwalają nam wymieniać się informacjami, doświadczeniami i dobrymi praktykami praktycznie natychmiastowo. Umożliwiają również archiwizowanie wiedzy w taki sposób, aby była ona dostępna dla wielu osób jednocześnie. Skąd zatem czerpać najaktualniejszą i wiedzę o biznesie?

Ucz się od lepszych od ciebie

Tak jak wspomniałem powyżej, życie w globalnej wiosce sprawia, że mamy dostęp do wiedzy wielu osób z całego świata. Korzystanie z dorobku i doświadczenia autorytetów w danej dziedzinie, jest jedną z lepszych metod zdobywania informacji o biznesie. Jak to mam w zwyczaju mawiać nagrywając swój podcast biznesowy – nie musisz wynajdywać koła na nowo ani wyważać drzwi, które ktoś już kiedyś otworzył. Eksperci na całym świecie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, teoriami i wynikami badań. Mówię tu o specjalistach, a także o organizacjach i ośrodkach naukowych.

Dostęp do wielu świetnych materiałów jest bezpłatny, ponieważ stanowią one część content marketingu firmy. Czasami jest to blog, wcześniej wspomniany podcast biznesowy, kanał na Youtube, ebook lub webinar. Dobrą praktyką jest wybranie kilku autorytetów w danej dziedzinie i śledzenie ich publikacji. W tym miejscu muszę dodać, że polskie podcasty biznesowe również mają całkiem silną reprezentację i swoją jakością oraz merytoryką nie ustępują tym zagranicznym, a często potrafią dokładniej oddać kulturę pracy w krajowych organizacjach.

Znajdź rzetelne źródła – książki, podcasty biznesowe, szkolenia

Jak to powiedział Kartezjusz: Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Ważne jest, aby na bieżąco śledzić publikacje biznesowe i wybierać te, które wniosą największą wartość dla naszej organizacji. Często zdarza się tak, że książki wydane wiele lat temu zupełnie straciły na aktualności i zawierają w sobie dawno obalone tezy.

Unikniemy tego problemu sięgając po format tworzony na bieżąco, np. po podcasty biznesowe. Zawierają one aktualne dane i dodatkowo, jest to forma przekazywania wiedzy, która bezsprzecznie zyskuje na popularności. W marcu tego roku ich liczba na świecie sięgnęła 2 milionów. Oznacza to, że w ciągu roku ich liczba zwiększyła się dwukrotnie. W styczniu 2020 roku było ich około 850 tysięcy.

Innym źródłem informacji o tym, jak prowadzić firmę i nią zarządzać są szkolenia. To na nich możemy zdobyć teoretyczną i praktyczna wiedzę o budowaniu organizacji, rozwijaniu jej i reagowaniu na trudności, które pojawiają się w trakcie jej funkcjonowania.

Wykorzystuj networking biznesowy

Jestem wielkim fanem networkingu. Może on odbywać się podczas konferencji lub specjalnie przeznaczonych do tego celu spotkań. Ale rok 2020 pokazał, że równie dobrym narzędziem do budowania wzajemnych kontaktów mogą być media społecznościowe np. LinkedIn lub Facecook. Wykorzystuję networking, gdy nagrywam kolejne odcinki mojego autorskiego podcastu o biznesie i zarządzaniu — Na zdrowie organizacji. Jeżeli wiem, że ktoś z mojego otoczenia opowie o danym zagadnieniu trafniej i lepiej, zapraszam go do rozmowy.

Jeżeli mierzysz się z jakąś trudnością lub niewiedzą, zastanów się, czy w twojej sieci kontaktów znajdziesz osoby, które specjalizują się właśnie w tej dziedzinie. Innym sposobem może być szukanie grup, które zrzeszają nowych przedsiębiorców oraz ekspertów, którzy zawsze chętnie służą radą.

Sprawdź również

Badanie rynku przed wypuszczeniem produktu do sklepów. Dlaczego warto?

Badania rynku jako sposób na zrozumienie otoczenia. Stosując badania rynku należy wiedzieć…