Home Radio Stacje radiowe w Polsce
Radio - 7 lipca 2019

Stacje radiowe w Polsce

Jakie stacje radiowe funkcjonują w Polsce?

W pracy, w samochodzie, czy też po prostu w mieszkaniu – w każdym z tych miejsc towarzyszą nam dźwięki płynące z radia. Słuchamy muzyki, wywiadów oraz wiadomości z kraju i ze świata. Radio jest więc dla nas źródłem rozrywki oraz informacji, ale kiedy to wszystko się zaczęło? Kiedy miała miejsce pierwsza audycja radiowa w Polsce? Jakie stacje radiowe funkcjonują obecnie w naszym kraju?

Stacje radiowe w Polsce – lista

Pierwszy program został nadany dokładnie 1 lutego w 1925 roku. Jak łatwo policzyć radio w Polsce dużymi krokami zbliża się do setnych urodzin. Na początku były to jedynie godzinne programy nadawane między 18:00, a 19:00. Dziś do wyboru mamy setki przeróżnych stacji radiowych z szerokim wachlarzem gatunków muzycznych oraz programów tematycznych. Dzięki temu każdy może znaleźć dla siebie odpowiednią rozgłośnię radiową. Poniżej znajduje się lista tylko niektórych z nich:

Program 1 Polskiego Radia

Popularna „Jedyna”, czyli program pierwszy polskiego radia po raz pierwszy zagościł na antenach radiowych już w okresie międzywojennym tj. w 1926 roku. Jest to stacja publiczna, a więc jej właścicielem jest Państwo. „Jedynka” jest jedną z najchętniej wybieranych stacji przez Polaków. W pierwszym kwartale 2019 roku zajmowała 5,2% rynku radiowego w naszym kraju.

RMF FM

Radio RMF FM, czyli Radio Muzyka Fakty to zdecydowanie najbardziej popularna stacja radiowa w Polsce. Posiada aż 27,5% udziału w czasie słuchania radia przez Polaków, co sprawia, że konkurencję zostawia daleko w tyle. Funkcjonuje od 1990 roku i jest pierwszą prywatną stacją radiową w Polsce.

Zobacz też: RMF z akcją „Choinka pod choinkę”

Radio Zet

Polska stacja radiowa, która jest częścią holdingu mediowego Eurozet. Podobnie jak wspomniana wyżej RMF FM powstała w 1990 roku, czyli zaraz po otwarciu się polskiego rynku na prywatne podmioty.Jest drugą najpopularniejszą stacją radiową w Polsce z wynikiem 12% udziału w czasie słuchania.

Zobacz też: Co dalej z „Zetką”? Jest oferta kupna

TOK FM

TOK FM to pierwsza w Polsce stacja informacyjna. Posiada 2,1% rynku radiowego i należy do koncernu mediowego AGORA. Stacja została założona w 1998 roku (choć koncesję otrzymała już dwa lata wcześniej). Można słuchać jej również za pomocą aplikacji mobilnej.

Radio ESKA

ESKA to szlagierowa stacja grupy mediowej TIME, w której skład wchodzą również ESKA ROCK, Vox FM czy Radio WAWA. Jest to trzecia najbardziej popularna stacja radiowa w Polsce. Wynik jej słuchalności to 7,6%. Radio ESKA funkcjonuje od 1993 roku i od tej pory zaskarbia sobie serca słuchaczy.

Vox FM

VOX FM podobnie jak radio ESKA jest częścią grupy TIME. Posiada 3,4% w rynku radiowym w Polsce, co jest całkiem niezłym wynikiem. Prezentuje swoim słuchaczom muzykę taneczną. Funkcjonuje od 2005 roku, czyli jest stosunkowo młodą stacją radiową w porównaniu do innych stacji z listy najpopularniejszych w Polsce.

Radio Kampus

Studencka rozgłośnia radiowa, która nadaje wprost z siedziby Uniwersytetu Warszawskiego! Powstała w 2005 roku i należy do Grupy Polskie Rozgłośnie Akademickie.

Radio Złote Przeboje

Radio Złote Przeboje to stacja, która powstała w 1997 roku i podobnie jak Radio ZET należy do AGORY. Stacja prezentuje głównie utwory z lat 70, 80, 90 oraz nieco klasyków z lat późniejszych.

Najpopularniejsze stacje radiowe w Polsce

Jakie stacje radiowe są obecnie najpopularniejsze w naszym kraju? Które z nich są najchętniej wybierane przez słuchaczy? Wśród młodzieży prym wiedzie radio ESKA. Puszczane tam są najnowsze komercyjne hity, a sam profil radia jest skierowany do odbiorców w wieku 15-30 lat. Inną rozgłośnią celującą w młodszych słuchaczy jest radio Kampus, z tym że muzyka tam puszczana jest zgoła inna od tej w radiu ESKA, a zasięg radia nie jest aż tak daleki jak w przypadku właśnie ESKI.

Jeżeli jesteśmy już przy zasięgu, to zdecydowanie najlepszy posiada RMF FM. Ze złapaniem fal tego radia nie ma większych problemów i być może głównie dlatego jest najchętniej słuchaną stacją w Polsce. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na popularność tego radia są często podawane najświeższe wiadomości. Już sama nazwa rozgłośni mówi nam wiele o jej profilu – Radio Muzyka Fakty. Top 5 najpopularniejszych stacji radiowych w Polsce tworzą według badań Millward Brown (dane za I kwartał 2019 roku):

  1. Radio RMF FM – 27,5% udziału w rynku
  2. Radio ZET – 12% udziału w rynku
  3. ESKA – 7,6% udziału w rynku
  4. Trójka – 5,2% udziału w rynku
  5. Jedynka – 5,2% udziału w rynku

Mamy więc ex aequo na 4 miejscu, tuż za podium dwa programy polskiego radia, tj. jedynkę i trójkę. Prym natomiast wiedzie Radio RMF FM, które ma ponad 27% udziału w rynku radiowym w Polsce, co czyni tę stację zdecydowanie najchętniej słuchaną.

„Jedynka” – program pierwszy polskiego radia, czyli najstarsza stacja radiowa

Najstarszym radiem w Polsce jest popularna „Jedynka”, która co roku organizuje słynne koncerty Lata z Radiem. Polskie Radio jest radiem uniwersalnym, skierowanym do szerokiego grona słuchaczy i właśnie to sprawia, że jest w czołówce najbardziej lubianych rozgłośni radiowych w Polsce.

Zobacz też: Antyradio nadawać będzie kolejne 10 lat!

Sprawdź również

Nowe audycje w radiu TOK FM

Wielkimi krokami zbliża się do nas 11 listopada, a więc dzień, w którym obchodzimy Święto …