Home Biznes W jaki sposób faktoring cichy pomaga dbać o relacje z kontrahentami?
Biznes - 19 stycznia 2021

W jaki sposób faktoring cichy pomaga dbać o relacje z kontrahentami?

Ryzyko utraty płynności finansowej to największa zmora właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Kryzysy zdarzają się w każdej firmie. Często, jak choćby w 2020 roku, problemy dotykają wielu przedsiębiorstw z przyczyn zupełnie niezależnych od tego, jak dużo pracy włożono w rozwój biznesu.

Chwilowa utrata płynności finansowej w oczekiwaniu na płatności od klientów to codzienność wielu małych przedsiębiorstw. Szczególnie narażone są branże: transportowa, budowlana, handlowa, gastronomiczna, przemysłowa, freelancerska – tutaj na zapłatę faktury za wykonaną usługę trzeba czekać 30, 60, a nawet 90 dni. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy trzeba opłacić bieżące zobowiązania, a pieniądze od kontrahentów pojawią się na koncie dopiero za kilka tygodni?

Co to jest faktoring cichy?

Faktoring cichy jest rozwiązaniem dla firm, które nie chcą z różnych powodów powiadamiać klienta o tym, że korzystają z zewnętrznego finansowania.

Faktoring cichy to doskonały sposób na szybką zamianę faktur sprzedaży na gotówkę, bez informowania o tym fakcie klienta. Faktor nie powiadamia twojego kontrahenta o dokonaniu cesji wierzytelności z faktury, dzięki czemu możesz otrzymać pieniądze za sfinansowaną fakturę nawet w 5 minut.

Z perspektywy twojego klienta zatem nic się nie zmiania – reguluje on zobowiązanie wobec ciebie wynikające z faktury na twoje konto bankowe, a ty zwracasz pieniądze za sfinansowaną fakturę faktorowi.

Jak to wygląda w praktyce?

W faktoringu cichym dokonuje się tzw. cichej cesji wierzytelności – czyli przeniesienie praw wierzyciela (twojej firmy) na nowego nabywcę (firmę faktoringową).

Faktoring cichy działa w prosty sposób – zgłaszasz fakturę z odroczonym terminem płatności do finansowania, wybierasz opcję z cesją cichą i otrzymujesz pieniądze w ramach przyznanego ci wcześniej limitu faktoringowego. W momencie, gdy kontrahent przeleje należność na twoje konto, rozliczasz się z faktorem. Dla twojego klienta nie zmienia się zupełnie nic i nie ma on świadomości, że jego zobowiązanie podlegało cesji. Należy pamiętać, że w faktoringu cichym większym ryzykiem transakcyjnym jest obciążony faktor, dlatego decyzja o przyznaniu tej formy finansowania zależy od dokładniejszej oceny wypłacalności twojej firmy.

Jeśli więc chcesz utrzymać płynność finansową, zachować dobre relacje z kontrahentem i wszystko to zrobić online bez wychodzenia z domu, wybierz faktoring cichy. Decydując się na to rozwiązanie, otrzymujesz wolny kapitał na bieżące zobowiązania i pojawiające się inwestycje. Dzięki temu rozwiązaniu zadbasz o wizerunek rzetelnej marki na rynku, dostosowując się do wymagań rynkowych (wystawianie faktur z długim terminem płatności), nie narażając swojego przedsiębiorstwa na utratę płynności finansowej.

Sprawdź również

Jak zorganizować konferencję w Krakowie?

Niezależnie czy jest to międzynarodowe forum, czy kameralne spotkanie branżowe, Kraków z j…