Home Biznes Wszystko o inwestowaniu w kontrakty futures
Biznes - 9 czerwca 2021

Wszystko o inwestowaniu w kontrakty futures

Kontrakt terminowy to nic innego jak dwustronna umowa, w której jedna strona zobowiązuje się do nabycia, natomiast druga do sprzedaży kontraktu w ściśle określonej dacie w przyszłości i po z góry narzuconej cenie. Ten popularny instrument finansowy przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Sprawdź dlaczego warto wprowadzić go do swojego portfela.

Co to jest rynek kontraktów futures?

Aby dobrze zrozumieć, czym tak naprawdę jest rynek futures, należy poznać podstawy aktywów, które są przedmiotem obrotu na tych rynkach.

Kontrakty futures są podejmowane przez dostawców i wytwórców towarów, aby uniknąć zmienności rynku. Negocjują oni umowy z inwestorem, który bierze na siebie ryzyko z niestabilnego rynku.

Giełdy kontraktów terminowych to miejsca, gdzie te produkty podlegają kupnie i sprzedaży w celu dostawy w ściśle ustalonym terminie w przyszłości, z ceną określoną w chwili zawierania transakcji. Warto pamiętać, że rynki kontraktów futures obejmują znacznie więcej niż tylko kontrakty rolnicze, ale także zakup, sprzedaż oraz zabezpieczenie tych produktów finansowych oraz wartości stóp procentowych w przyszłości.

Kontrakty futures mogą być zawierane jeśli wzrosną otwarte odsetki, w przeciwieństwie do pozostałych papierów wartościowych. Wielkość rynków terminowych jest znacznie większa niż klasycznych rynków towarowych i stanowi kluczową część systemu finansowego.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do kontraktów terminowych futures, sprawdź ofertę Saxo Bak Polska i uzyskaj dostęp do renomowanej platformy brokerskie.

Rynek kontraktów futures to rynek aukcyjny

Na rynku finansowym uczestnicy kupują oraz sprzedają towary i kontrakty futures na dostawy w ściśle określonej dacie w przyszłości. Dobrymi przykładami takich rynków kontraktów są między innymi New York Mercantile Exchange, Minneapolis Grain Exchange, Kansas City Board of Trade, a także Chicago Mercantile Exchange.

Główne rynki futures

Największe rynki futures prowadzą swoje izby rozrachunkowe. Można w zarabiać nie tylko na samym obrocie, ale również na przetwarzaniu transakcji już po fakcie. Niektóre z rynków terminowych prowadzących własne izby rozliczeniowe, to ICE i Eurex. Pozostałe rynki, w szczególności CBOE oraz LIFFE, posiadają zewnętrzne izby rozliczeniowe, które rozliczają wszystkie transakcje.

Znaczna ilość rynków kontraktów futures jest rejestrowana w Commodity Futures Trading Commission (CFTC), który stanowi główny amerykański organ odpowiedzialnym m.in. za regulację rynków kontraktów futures. Transakcje handlowe są z reguły regulowane przez organ kraju, w którym mają swoją siedzibę.

Sprawdź również

Jak zorganizować konferencję w Krakowie?

Niezależnie czy jest to międzynarodowe forum, czy kameralne spotkanie branżowe, Kraków z j…