Home Media Co to są geoblokady i jak działają?
Media - 20 czerwca 2019

Co to są geoblokady i jak działają?

Wśród sposobów na ograniczenie dostępu do treści w Internecie, geoblokada jest tym stosowanym najczęściej. Na swojej drodze napotykają na nią przede wszystkim użytkownicy różnego rodzaju platform VOD. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest geoblokada oraz na czym polega jej działanie.

Co to jest geoblokada?

Geoblokada to inaczej blokada regionalna. Jej głównym celem jest uniemożliwienie dostępu do treści publikowanych na danej stronie internautom z określonego obszaru geograficznego. O nałożeniu blokady decyduje administrator serwisu internetowego. Może on stworzyć listę konkretnych krajów lub regionów świata, w których publikowane w jego serwisie treści nie będą wyświetlane. Geoblokady działają wyłącznie na podstawie rzeczywistego położenia geograficznego. Nie ma tu znaczenia język wyszukiwarki czy narodowość internauty. Załóżmy więc, że dany serwis internetowy jest zablokowany dla użytkowników znajdujących się na terenie Polski. Oznacza to, że poza granicami kraju będziemy już mieli dostęp do witryny, nawet na tym samym laptopie czy smartfonie, z którego wejście na nią Polsce było niemożliwe.

Sposób działania blokad regionalnych

Ustalenie położenia geograficznego internautów jest bardzo proste. Każdy z nich, łącząc się z Internetem, otrzymuje unikalny adres IP. Jest to 32-bitowa liczba, dzięki której możliwa jest identyfikacja danego urządzenia, które jest podłączone do sieci internetowej. W adresie IP zakodowana jest między innymi lokalizacja komputera, laptopa, tabletu czy smartfonu. To właśnie na jej podstawie wybrane publikacje są blokowane. Wszyscy internauci z obszaru objętego blokadą regionalną po wejściu na stronę otrzymają komunikat, że publikowane na niej treści są niedostępne dla kraju, w którym się znajdują. Co ciekawe, taka blokada nie zawsze nałożona jest na cały serwis, mogą to być jedynie wybrane treści. Dobrym przykładem jest tutaj Youtube, który stosuje blokadę regionalną tylko w przypadku niektórych filmów.

Serwisy internetowe stosujące geoblokady

Z przykrą niespodzianką w postaci blokady regionalnej najczęściej spotykają się użytkownicy platform streamingowych oraz serwisów VOD, za pośrednictwem których można oglądać filmy czy seriale. Stosowanie geoblokady jest popularną praktyką pośród krajowych stacji telewizyjnych w stosunku do osób poza krajem. Dzieje się tak, dlatego że polska telewizja internetowa za granicą nie może być powszechnie dostępna, musi być ograniczana tylko do adresów IP pochodzących z Polski.

Wybrane materiały publikowane na polskich stronach są zatem dostępne jedynie na terytorium Polski, a telewizji włoskich – na obszarze Włoch. Pokrzywdzeni są w tym przypadku chociażby fani brytyjskich czy amerykańskich seriali, na których pojawienie się w Polsce zazwyczaj trzeba trochę poczekać. Oglądanie ich na zagranicznych platformach VOD często jest jedyną szansą, aby być na bieżąco z losami ulubionych bohaterów. Wprowadzenie geoblokady tę szansę niestety odbiera.

Blokada regionalna to dyskryminacja

W Internecie oraz debacie publicznej stosowanie geoblokady coraz częściej określane jest jako dyskryminacja. Jest to swego rodzaju segregacja treści dla potencjalnych konsumentów. Wybrany dostawca internetowych usług, jak platforma VOD, nakładając blokadę regionalną, dyskryminuje internautów z danego obszaru.

Z rozwiązania tego często korzystają również platformy płatne, uniemożliwiając tym samym zakup subskrypcji wybranym użytkownikom sieci. Inną dyskusyjną kwestią jest fakt utracenia dostępu do kont zarejestrowanych na platformach streamingowych podczas zagranicznych podróży. Takie przypadki są na tyle kontrowersyjne, że próbę ich regulacji podejmuje nawet Unia Europejska. Na szczęście istnieją sposoby na ominięcie geoblokad. Można tego dokonać w prosty sposób, zmieniając IP za pomocą proxy lub VPN.

Materiał partnera

Sprawdź również

Informacja prasowa – podstawa komunikacji PR

Jednym z najważniejszych obowiązków osoby pracującej w dziale Public Relations jest kontak…