Home Social Media Jak odzyskać usunięte czaty z WhatsApp
Social Media - 23 maja 2020

Jak odzyskać usunięte czaty z WhatsApp

Utracone wiadomości WhatsApp - odzyskiwanie

Z popularnej aplikacji do komunikacji WhatsApp korzysta obecnie niemal dwa miliardy ludzi na całym świecie. Nieustająca komunikacja sprawia, że czasami potrzebujemy oczyścić historię rozmów. Platforma oferuje kilka sposobów archiwizowania danych. Co jednak w przypadku usunięcia historii rozmów? Czy można ją odzyskać? Jak odzyskać usunięte wiadomości na WhatsApp? Podpowiadamy!

Jak odzyskać wiadomości z WhatsApp? Archiwizacja danych

Backup historii rozmów można wykonać w prosty sposób. Wystarczy wybrać w ustawieniach aplikacji częstotliwość zapisu kopii zapasowej. Może być to:

  • Aktualizacja dzienna,
  • Aktualizacja tygodniowa,
  • Aktualizacja miesięczna,
  • Brak zapisu kopii zapasowej.

Codzienne wykonywanie kopii zapasowe pozwala na odzyskanie usuniętych wiadomości w krótkim czasie po ich usunięciu. Aktualizacja kopii raz w tygodniu daje możliwość odzyskania historii zapisu sprzed siedmiu dni kosztem nowszych wiadomości. Analogicznie działa zapis comiesięczny.

Zobacz: Jak odzyskać konto na WhatsApp?

Przy każdej aktualizacji backup’u, program zastąpi poprzednią kopię danych (w przypadku systemu iOS) lub jeden z dwóch ostatnich plików z historią danych (w przypadku systemu Android).

Odzyskiwanie rozmów WhatsApp – Jak przywrócić dane zarchiwizowane?

Aby przywrócić dane, które zostały zarchiwizowane wystarczy znaleźć opcję „Unarchive”. Użytkownicy iOS powinni przewinąć na sam dół listę czatów, znaleźć ten i którego szukają. Następnie należy przesunąć palcem w lewą stronę i wybrać odpowiednią opcję. W ten sposób możemy odzyskać z archiwum usunięte wiadomości na WhatsApp.

W przypadku systemu Android, najpierw musimy odnaleźć zakładkę „Czaty zarchiwizowane”, która znajduje się na dole listy czatów, wybrać ją i odnaleźć czat, który chcemy przywrócić. Należy przytrzymać ikonę i również wybrać opcję „Unarchive”.

Odzyskanie usuniętych czatów z WhatsApp

Aby odzyskać usunięte czaty najpierw należy odinstalować aplikację, a następnie zainstalować ją ponownie. Po ponownej instalacji zostaniemy zapytani, czy chcemy odzyskać usunięte wiadomości z WhatsApp. Jeżeli wybierzemy odpowiedź twierdzącą, wszystkie dane, które mieszczą się w ustawionej częstotliwości aktualizacji zostaną przywrócone. Ten sposób zadziała zarówno w przypadku użytkowników systemu iOS, jak i Android.

Zobacz też: Jak odzyskać usunięte wiadomości z messengera?

Ważne jednak jest, aby zakres wiadomości mieścił się w wybranej częstotliwości tworzenia kopii zapasowej. Jeżeli chcemy mieć pewność, że odtworzona historia będzie możliwie jak najbardziej aktualna, najlepiej jest wybrać codzienna aktualizację kopii zapasowej.

Jak długo przechowywane są wiadomości na WhatsApp?

Wiemy już, że rozmowy, jakie prowadzimy na WhatsApp, nawet po dłuższym czasie mogą zostać odzyskane z archiwum. Pytanie tylko, jak długo będą się one tam znajdować. Archiwum nie jest objęte limitem czasowym, dopóki mamy miejsce na dysku, archiwalne rozmowy będą się tam znajdować, problem może pojawić się, gdy zacznie nam się kończyć miejsce na naszym smartfonie.

Jak długo WhatsApp przechowuje czaty na potrzeby organów ścigania?

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w których organy ścigania, takie jak policja potrzebuje odzyskać od WhatsApp czaty, które mogą być dowodem w prowadzonym postępowaniu. WhatsApp przez 90 dni przechowuje takie dane, które mogą być potrzebne organom ścigania. Jest to czas, w którym do aplikacji powinno dotrzeć pismo dotyczące procesu sądowego. Wówczas dane, takie jak czaty będą przechowywane dłużej.

Jak długo WhatsApp przechowuje niedostarczone wiadomości?

W przypadku wiadomości, które zostały wysłane z naszego konta WhatsApp, ale nigdy nie dotarły do odbiorcy (np. z powodu usunięcia przez niego konta lub braku logowania się) WhatsApp usuwa te wiadomości ze swoich serwerów po upływie 30 dni.

Odzyskiwanie starszych czatów z WhatsApp?

A co, jeżeli chcemy odzyskać usunięte czaty WhatsApp, które nie są objęte ostatnią archiwizacją w kopii zapasowej? Na szczęście te dane także możemy odzyskać, ale wymaga to trochę więcej trudu z naszej strony i zależy od częstotliwości tworzenia kopii zapasowej. Z tej opcji skorzystają tylko posiadacze urządzenia z systemem Android.


Jak odzyskać usunięte wiadomości z WhatsApp bez kopii zapasowej?

Nie posiadając kopii zapasowej, czy też zarchiwizowanych danych dotyczących czatów odzyskanie usuniętych wiadomości będzie dosyć trudne. Można jednak to zrobić, ale będzie wymagać to od nas nieco więcej pracy niż tylko odinstalowanie i zainstalowanie aplikacji od nowa. Można to zrobić poprzez eksplorator plików lub dedykowane oprogramowania do odzyskiwania czatów z WhatsApp bez kopii zapasowej. Jednym z nich jest MiniTool Mobile Recovery to program, który pozwala użytkownikom Androida odzyskiwać utracone dane, w tym również czaty na WhatsApp. Druga metoda odzyskiwania danych to eksplorator plików.

Zobacz też: Jak odzyskać skasowane wiadomości SMS?

Najpierw musimy otworzyć eksplorator plików, znaleźć w nim WhatsApp oraz tworzonych przez niego baz danych. Następnie trzeba zmienić nazwę pliku z msgstore.db.crytp12 na msgstore-latest.db.crytp12. Kiedy już to zrobimy, odnajdźmy plik msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 i zmodyfikujmy jego nazwę jako msgstore.db.crytp12.

Ostatnim krokiem jest usunięcie kopii zapasowej Whatsapp z dysku sieciowego Google, jeżeli została ona utworzona.

Teraz wystarczy usunąć aplikację i zainstalować ją ponownie, a po uruchomieniu wybrać opcję przywrócenia kopii zapasowej z pliku. Gotowe! Właśnie przywróciliśmy usunięte historie czatów.

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…