Home WEB i technologie Nie rozpoznano urządzenia USB – co robić?
WEB i technologie - 19 stycznia 2020

Nie rozpoznano urządzenia USB – co robić?

USB nie działa na komputerze? Mamy rozwiązanie!

Większość urządzeń podłączamy do komputera przez port USB. Niestety czasami pojawia się informacja, że nie można go rozpoznać. Co za tym idzie, korzystanie z niego będzie praktycznie niemożliwe. Co powinniśmy zrobić w sytuacji, kiedy nasz komputer nie rozpoznaje urządzenia podpiętego przez port USB?

USB nie rozpoznano- co zrobić?

Nie zawsze musi to oznaczać, że urządzenie lub port jest uszkodzony. Często wynikiem tego są błędy systemowe, a nawet uszkodzone sterowniki. Oto, co możemy zrobić, kiedy na monitorze pojawi się taki komunikat:

  1. Po pierwsze możemy zmienić port USB. Standardowo komputer powinien mieć ich minimum 2. To najprostsze rozwiązanie, pozwoli sprawdzić, czy nasz port USB jest po prostu sprawny. Jeśli natomiast, po podłączeniu do wszystkich portów, pojawia się dalej komunikat o nierozpoznaniu urządzenia, może to oznaczać problemy z płytą główną. Jeśli jesteśmy posiadaczami drugiego laptopa lub komputera stacjonarnego, spróbujmy też podpiąć do niego urządzenie. Jeśli zadziała, oznacza to problem z wejściami USB.
  2. Po drugie, możemy zarządzać dyskami. Sprawdzi się to w przypadku, kiedy podejrzewamy, że wszystkiemu winien może być system Windows. W tym celu podłączamy urządzenie, a do systemowej wyszukiwarki wpisujemy „party”. Następnie wybieramy opcję dotyczącą formatowania partycji dysku i zarządzanie dyskami. Ukaże się nam pełna lista podłączonych dysków. Jeśli widzimy odpowiedni dysk, ale komputer go nie wykrywa, wystarczy zmienić status partycji.
  3. Po trzecie, możemy ponownie przeinstalować kontrolery USB. Zdarza się, że sterowniki działają wadliwie, co może być przyczyną nierozpoznania podpiętego urządzenia. By ponownie zainstalować kontrolery, w menadżerze urządzeń, wybieramy opcję nazwaną: kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Po kliknięciu na wybrane urządzenie, wybieramy komendę odinstaluj. Zróbmy to z każdym z dostępnych kontrolerów. Następnie wyłączmy komputer, a po jego ponownym uruchomieniu wszystkie sterowniki zostaną zainstalowane od nowa, automatycznie.

Jeśli wyżej wymienione metody nie pomagają, problem może leżeć w urządzeniu elektrycznym, które usiłujemy podpiąć. Należy wtedy jego stan techniczny skonsultować ze specjalistą, który dokładnie sprawdzi sprzęt i zaproponuje ewentualne rozwiązania.

Zobacz też:

Sprawdź również

Subskrypcja – co to jest i jak działa?

Subskrypcje stały się dziś powszechne, oferując klientom dostęp do różnorodnych usług i pr…