Home Biznes Jak najkorzystniej spłacić kredyt we frankach?
Biznes - 5 grudnia 2022

Jak najkorzystniej spłacić kredyt we frankach?

Kredyty frankowe to nadal bardzo poważny problem – zwłaszcza w kontekście kryzysu gospodarczego i stale rosnącej inflacji. Konieczność opłacania comiesięcznej raty, która zwykle jest o wiele wyższa, niż początkowo zakładano, negatywnie wpływa nie tylko na domowy budżet, lecz także na poczucie finansowego bezpieczeństwa. Na szczęście frankowicze mogą skorzystać z kilku rozwiązań. Sprawdź, jak najkorzystniej spłacić kredyt we frankach.

Wcześniejsza spłata kredytu we frankach

Wcześniejsza spłata kredytu jest rozwiązaniem, z którego obecnie korzysta coraz więcej kredytobiorców. Co ważne, dotyczy to nie tylko frankowiczów, ale też osób, które zdecydowały się na kredyt w złotówkach. Osoby, które mają taką możliwość, często rozważają wcześniejszą spłatę kredytu, a przynajmniej jego nadpłatę. Liczą przede wszystkim na to, że będą mogły pozbyć się zobowiązania finansowego, a w przypadku nadpłaty – mają nadzieję na zmniejszenie comiesięcznych rat lub na skrócenie okresu spłaty.

W przypadku kredytów frankowych należy jednak wziąć pod uwagę, że wcześniejsza spłata kredytu możliwa jest przede wszystkim wtedy, gdy kurs CHF jest niski. Przy obecnym kursie franka takie rozwiązanie nie jest szczególnie opłacalne, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko, że zwrócisz więcej, niż otrzymałeś od banku na początku okresu kredytowania.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że – jeśli zdecydujesz się na złożenie pozwu przeciwko bankowi, a spłacisz kredyt wcześniej – Twoja sytuacja w sądzie będzie bardziej skomplikowana.

Unieważnienie kredytu we frankach

Złożenie pozwu przeciwko bankowi może być o wiele lepszym rozwiązaniem niż zastanawianie się nad tym, jak najkorzystniej spłacić kredyt we frankach. Obecnie frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw, co oznacza, że Twoje szanse są naprawdę duże. Decydując się na złożenie pozwu przeciwko bankowi, możesz liczyć na to, że za kilka miesięcy Twój kredyt zostanie unieważniony. W wielu przypadkach takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści finansowych dla kredytobiorców, a co najważniejsze – nie muszą oni zastanawiać się nad tym, jak spłacić kredyt frankowy. Zobowiązanie staje się jedynie wspomnieniem.

Ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego

Choć początkowo wiele osób liczyło na to, że ugody z bankiem będą korzystne, szybko okazało się, że ich zawieranie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście warto dowiedzieć się, jakie warunki ugody proponuje bank, jednak w większości przypadków złożenie pozwu przeciwko bankowi jest korzystniejsze pod względem finansowym. Z drugiej jednak strony, zawarcie ugody z bankiem może pozwolić na oszczędność czasu – choć obecnie sprawy frankowe rozpatrywane są przez sądy coraz szybciej.

Jak spłacić kredyt we frankach – podsumowanie

Jeśli kilka lub kilkanaście lat temu zdecydowałeś się na kredyt CHF, dzisiaj z pewnością zastanawiasz się, jak spłacić kredyt we frankach. Rozwiązań jest kilka, lecz najkorzystniejszym z nich wydaje się złożenie pozwu przeciwko bankowi. Unieważnienie kredytu frankowego pozwoli Ci uwolnić się od zobowiązania, dzięki czemu niepewność co do wysokości kolejnych rat stanie się tylko wspomnieniem.

Więcej informacji o pozwach przeciwko bankom  w sprawie kredytów frankowych znajdziesz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/

Sprawdź również

Znaczenie działu HR we wdrażaniu i stosowaniu metodyki DevOps

DevOps to metodyka, której celem jest przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, dos…