Home Social Media Czy na Instagramie widać screeny?
Social Media - 20 lipca 2022

Czy na Instagramie widać screeny?

Czy widać ss relacji na IG?

Instagram to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych w sieci. Ludzie z całego świata dzielą się na nim swoimi przeżyciami, stylem życia, podróżami, jedzeniem, pracą i wieloma innymi rzeczami, tak naprawdę, z wielu różnych powodów. Bardzo dużo osób publicznych — aktorów, celebrytów i infuencerów korzysta z tej aplikacji bardzo często i wiele z nich pokazuje swoje zwykłe życie poza kamerami i pracą. Jest to przyjazne miejsce dla ludzi, którzy rozwijają siebie, swoje pasje i umiejętności i chcą się z tym dzielić, tak samo, jak dobre miejsce do zapisywania i dzielenia się swoimi sukcesami. Pytanie, czy jeśli zrobię screen (Screenshot, w skrócie SS) na insta to będzie to widać?

Screenshoty na IG — co, jak i w jakim celu?

Zrzuty ekranu to najprostszy sposób na zapisywanie i przechowywanie informacji dla nas istotnych, które pojawiają nam się na wyświetlaczu. Funkcja ta na przestrzeni lat bardzo się rozpowszechniła i jest naprawdę dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o zapisywanie dużej ilości rzeczy, które widzimy w prawie każdej aplikacji naszego smartfona. Dlaczego w PRAWIE każdej? Platformy takie jak Netflix albo Disney+ nie pozwalają w ogóle robić zrzutów ekranu podczas wyświetlania filmu, wtedy albo wyświetla nam się informacja, że „ta aplikacja nie pozwala na robienie zrzutów ekranu”, albo po prostu nasz screen zapisze się w galerii jako cały czarny.

W jakim celu robimy te screeny? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kiedy nie mamy przy sobie kartki ani długopisu, a nie możemy skopiować do schowka numeru telefonu, adresu lub jakiejkolwiek innej informacji, ratuje nam to życie. Innym powodem są zdjęcia ze znajomymi, które dostajemy w wiadomości prywatnej i przykładowo możemy wyświetlić tylko raz, a chcemy wracać do nich, kiedy tylko nam się to wymarzy. Tak samo, kiedy dostajemy zdjęcie, ale chcemy mieć do niego dostęp, kiedy tylko tego chcemy, nie zawsze jesteśmy w zasięgu sieci i Internetu, żeby móc szukać jednego zdjęcia ze znajomym, żeby go komuś pokazać. Są też powody całkowicie niezwiązane z zapisywaniem danych osobowych ani zdjęciami. Na Instagramie są konta, które dzielą się ze swoimi odbiorcami masą informacji. Polecają różnego rodzaju kosmetyki, sprzęty, udostępniają na Instastories kody rabatowe do sklepów internetowych albo dzielą się przepisami na pyszne dania. Nie jesteśmy w stanie na szybko wszystkiego zapisać na kartce, nie mówiąc już o zapamiętywaniu takiej ilości informacji w głowie.

Dlaczego padają podejrzenia o widocznych screenach na insta?

Kilka lat temu wprowadzono taką funkcję na Snapchacie — dany użytkownik dostaje powiadomienie, że ktoś zapisał sobie zdjęcie, które wysłał, albo zrobił zrzut ekranu czatu. Są osoby, które uważają, że jest to przydatne, ale drudzy są tego totalnymi przeciwnikami. Każdy odbiera to inaczej, w zależności od treści, które udostępnia innym. Jakiś czas temu pojawiła się również informacja, że powiadomienia o screenach pojawią się również na Messengerze. Wywołała niemałe zamieszanie, bo chyba każdy kiedykolwiek zrobił zrzut ekranu „tajnej” rozmowy i wysłał do kogoś innego. Była to prawda, ale tylko w trybie „znikających wiadomości” z którego raczej rzadko się korzysta.

Przypuszczenia pojawiają się pewnie dlatego, że wspomniane wyżej dwa serwisy społecznościowe już to wprowadziły, poza tym Messenger i Instagram mają wspólnego właściciela, więc prawdopodobnie jest szansa na to, żeby na Instagramie też wprowadzić takie innowacje.

Czy na Instagramie widać, kiedy zrobię zrzut ekranu?

Odpowiedź ostateczna brzmi: zależy gdzie.

Jeśli chodzi o urządzenia z Androidem, nie widać, jeśli zrobi się screena relacji Instastories, postu, Reelsa lub czatu. Ślad po naszym zrzucie ekranu zostaje tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ktoś na czacie Instagrama wyśle nam zdjęcie, które możemy wyświetlić tylko raz. Chodzi o to zdjęcie, które robimy i wysyłamy bezpośrednio na czacie. Wtedy przy ikonce ze zdjęciem pojawi się malutkie kółeczko i jeśli przeciągniemy palcem w lewo, przy każdej wiadomości pokaże nam się godzina jej dostarczenia, a przy danym zdjęciu informacja ze zrzutem ekranu.

Czy na Instagramie widać screeny relacji?

Na Instagramie obecnie nie ma powiadomień o tym, czy ktoś zrobił zrzut ekranu relacji lub zwykłego zdjęcia opublikowanego na profilu. Platforma ta zaprzestała informowania użytkowników o tego rodzaju działaniach. Jednakże warto zauważyć, że w przypadku zdjęć wysłanych w wiadomościach prywatnych sytuacja jest inna. Użytkownicy otrzymają powiadomienie, gdy ktoś zrobi zrzut ekranu ich prywatnej wiadomości, co pojawia się bezpośrednio w czacie. To cenne informacje dla tych, którzy chcą monitorować prywatność swoich przesyłanych treści na tej popularnej platformie społecznościowej.

Jak na Instagramie nagrać zrzut z ekranu?

Aby nagrać zrzut z ekranu na Instagramie, procedura jest niezwykle prosta, zwłaszcza na telefonach z systemem Android. Wystarczy otworzyć górne menu i odnaleźć ikonę „Nagrywanie ekranu”. Po kliknięciu na tę ikonę na ekranie pojawi się charakterystyczny czerwony punkt z odmierzającym czas nagrywania zegarem. Ten łatwy krok umożliwia użytkownikom rejestrowanie swojej aktywności na Instagramie, w tym zrzutów z ekranu, co może być przydatne do udostępniania swoich interakcji na platformie społecznościowej.

Podsumowując — możemy bez obawy robić zrzuty ekranu postów, relacji czy rolek, uważajmy jednak przy czacie, kiedy nie wiemy, czy możemy zachować sobie zdjęcie, które ktoś chce nam pokazać tylko raz.

Sprawdź również

Czy na Messengerze widać kto zrobił screena?

Zrzuty ekranu stały się nieodłączną częścią współczesnej komunikacji online. Wraz z rozwoj…