Home WEB i technologie Po aktualizacji Windows 10 nie działa – co robić?
WEB i technologie - 20 stycznia 2022

Po aktualizacji Windows 10 nie działa – co robić?

System po aktualizacji, a Windows się wiesza? Sprawdź co zrobić!

Jeżeli po aktualizacji Windows 10 nie działa poprawnie, prawdopodobnie jesteś jednym z wielu użytkowników, których spotkał ten problem. Użytkownicy systemu Windows nie mają lekkiego życia. Legendarne stały się powiedzenia, że jeśli chce się pogorszyć szybkość działania tego popularnego systemu operacyjnego, to wystarczy go zaktualizować. Wydawałoby się, że osoby używające jednej z najnowszych wersji, czyli Windowsa 10 nie będą musieli już martwić się o jego wieszanie się czy spowolnioną pracę. Nic bardziej mylnego! Zestawy poprawek jakie pojawiają się każdego roku na ekranach komputerów, powodują u użytkowników przyśpieszenia bicia serca i kołaczące się w głowie pytanie: „Co tym razem nie będzie działać?” Dlatego warto przygotować się na nowe aktualizacje oraz dowiedzieć się, jak sobie radzić z niedogodnościami, jakie mogą pojawić się po ich wgraniu do systemu.

Aktualizacje systemu Windows – po co są i dlaczego zawieszają system?

Aktualizacje, czy inaczej łatki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu. Mają za zadanie usuwać istotne dla bezpiecznego użytkowania systemu luki w zabezpieczeniach lub naprawiać niedoróbki w programach fabrycznie wgrywanych na komputerach. Usprawniają również funkcjonowanie interfejsów.

Jeśli od dłuższego czasu nie pojawiają się na pulpicie systemu informacje o nowych aktualizacjach warto sprawdzić, czy automatyczne skanowanie sieci w poszukiwaniu uaktualnień jest włączone. Może się zdarzyć, że przypadkowo przeoczyliśmy albo wyłączyliśmy informację o aktualizacji. W takim wypadku należy możliwie jak najszybciej przystąpić do pobrania i zainstalowania nowych łatek. Dopilnowanie aktualności tych poprawek może mieć duży wpływ na zabezpieczenie się przed potencjalnymi atakami hakerów.

Windows 10 zawiesza się – co robić?

Pierwszą oznaką tego, że potrzebna jest aktualizacja systemu, jest fakt, że system jakim jest na przykład Windows 10 zawiesza się w czasie pracy. Niestabilna praca komputera może być spowodowana również zbyt dużym zapełnieniem się dysków czy mała ilość pamięci RAM w stosunku do funkcjonujących na jednostce programów. Kiedy jednak okaże się, że to nie w nich leży problem, konieczne jest sprawdzenie aktualizacji. Zainstalowanie świeżych łatek powinno rozwiązać problem. Przynajmniej w teorii.

Co zrobić gdy Windows 10 po aktualizacji nie działa poprawnie?

Aktualizacje powinny rozwiązywać problem. Niestety, wielu użytkowników zauważa, że Windows 10 po aktualizacji nie działa poprawnie, a nawet obserwuje się diametralne pogorszenie się działania jednostki. Z niewiadomych powodów system Windows 10 wykazuje szczególną podatność na niepoprawne działanie po wykonaniu aktualizacji. Dlatego nie ma co zwlekać i należy przystąpić do naprawy systemu. A wbrew pozorom nie jest to takie trudne jakby się zdawało. Nie wymaga również specjalistycznej wiedzy w zakresie programowania. Wystarczy wykonać kilka opisanych poniżej kroków by naprawić to co po aktualizacji Windows 10 nie działa.

Aby poprawić funkcjonowanie systemu należy odinstalować wadliwe aktualizacje. Jak je znaleźć? Oto pięć kroków, dzięki którym wyświetlisz niedawno zainstalowane łatki:

  1. Otwórz okno „Ustawienia”;
  2. Kliknij w „Aktualizacje i zabezpieczenia”;
  3. W uruchomionym oknie wybrać „Windows Update”;
  4. Znaleźć przycisk „Wyświetl historię aktualizacji”;
  5. W nowym oknie pojawią się różne opcje – należy kliknąć „Odinstaluj aktualizacje”.

System wyświetli okno z listą zainstalowanych obecnie łatek i poprawek. Wystarczy wybrać tą ostatnią, po której zauważyliśmy, że Windows 10 zawiesza się, a następnie odinstalować ją. Po kliknięciu „Odinstaluj” będzie najprawdopodobniej konieczne ponowne uruchomienie systemu.

Kiedy całą procedura się zakończy, warto zabezpieczyć komputer przed ponownym zainstalowaniem wadliwej aktualizacji. W tym celu należy powtórzyć kroki 1-3. Jednak tym razem w oknie „Windows Update” należy wybrać opcję „Wstrzymaj aktualizację przez 7 dni”. Ten zabieg pozwoli wyłączyć opcję automatycznego wyszukiwania i instalowania poprawek systemu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez siedem dni programiści Microsoftu uporają się z wadliwą aktualizacją. A to pozwoli – przynajmniej teoretycznie – w późniejszym czasie zainstalować ponownie usuniętą aktualizację, bez obaw o pogorszenie się działania systemu.

Sprawdź również

Subskrypcja – co to jest i jak działa?

Subskrypcje stały się dziś powszechne, oferując klientom dostęp do różnorodnych usług i pr…