Home WEB i technologie Dzielenie ekranu Windows 10 – jak to zrobić?
WEB i technologie - 11 marca 2022

Dzielenie ekranu Windows 10 – jak to zrobić?

Jak podzielić ekran na 2 części w Windows 10?

W systemie operacyjnym Windows 10 za pomocą wbudowanego narzędzia Aero Snap można podzielić ekran na dwie czy nawet cztery części. Takie narzędzie było dostępne już we wcześniejszej wersji Windows 7, gdzie niekiedy mało użytkowników zdawało sobie z tego sprawę. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, kiedy nie możemy pozwolić sobie na kupno dodatkowego monitora. Przykładowo chcąc mieć jednocześnie widok na przeglądarkę internetową, aplikację czy edytor tekstu jednocześnie, wystarczy zaledwie kilka kliknięć, by podzielić ekran w Windows 10.

Dzielenie ekranu Windows 10 – jak to zrobić?

W tym artykule dowiesz się jak podzielić ekran na pół. Są na to dwa proste sposoby. Przedstawimy je krok po kroku w tym poradniku. Przed podziałem ekranu musisz się upewnić, że masz włączoną funkcję Aero Snap inaczej sposoby, które poniżej przedstawiamy nie zadziałają. Aero Snap to funkcja wbudowana w system Windows, którą znajdziesz w ustawieniach systemu lub wpisując w menu startu „ustawienia przyciągania”. Włącz przyciąganie okna, zaznacz wszystkie opcje, by były włączone i wyjdź z ustawienia. System automatycznie zapisze zmiany.

Dwa proste sposoby na dzielenie Ekranu w Windows 10.

Pierwszym i najprostszym krokiem jest złapanie kursorem myszki pasek aktywnego okna, z którego korzystamy i przeciągnięcie go na lewą stronę monitora, co spowoduje pokazanie się przezroczystego prostokąta. Po puszczeniu przycisku myszy, okno automatycznie dostosuje się do wielkości monitora, a system po prawej stronie ekranu sam zaproponuje, co ma znajdować z otwartych aplikacji w drugim oknie. Wystarczy kliknąć aplikację albo samemu wybrać odpowiednią aplikację i przeciągnąć ją w puste, przezroczyste pole, a okno samo „wskoczy” w dane miejsce.

Kolejnym sposobem na dzielenie ekranu Windows 10 są skróty klawiszowe. Jak podzielić ekran na dwie części w Windows 10 za pomocą skrótów klawiszowych? To również jest banalnie proste. Mając otwartą aplikację czy przeglądarkę, naciśnij na klawiaturze jednocześnie klawisz Windows i przykładowo strzałkę w prawo, lewo, górę albo dół. System sam automatycznie dopasuje okno do Twojego żądania. Ciekawym rozwiązaniem jest również to, że by przewijać, skrolować pasek strony na podzielonych ekranach, nie trzeba klikać w odpowiednią aplikację wystarczy, że najedzie się na dany element kursorem i po prostu rolką myszy zacznie się przewijać.

Następnym wartym uwagi krokiem będzie to, jak podzielić ekran Windows 10 na więcej niż dwa okna. Tak samo, jak w pierwszym kroku z przesuwaniem kursora myszki w odpowiednie miejsce na ekranie, wystarczy daną aplikację przeciągnąć w lewy górny róg. Następnie by dostosować pozostałe trzy okienka, przeciągamy kolejne programy następująco do lewego dolnego rogu, prawego górnego rogu i prawego dolnego rogu ekranu, dzięki czemu nasz ekran zostanie podzielony na cztery równe kwadraty. Również jest możliwość podzielenia na trzy części, w tym wypadku należy w ostatnim oknie przesunąć program, jaki chcemy mieć na widoku i przeciągnąć go po krawędziach, a ekran zostaje podzielony i rozciągnięty na trzy części. W mniejszych oknach możemy zachować przeglądarkę, a w największym włączyć przykładowo grę, pamiętając o tym, by w ustawieniach gry zmienić ustawienie z pełnego ekranu na te w oknie, gdyż gra z włączonym pełnym ekranem automatycznie uruchomi się w pełnym ekranie, a podzielone okna znikną.

Dzielenie ekranu w Windows 10 najważniejsze zalety.

Do najważniejszych zalet takiego bez wątpienia rozwiązania należy to, że jest to wbudowane narzędzie w system operacyjny i nie wymaga pobierania, instalowania żadnych zewnętrznych programów, które pozwolą podzielić ekran. Kolejną oczywistą zaletą jest to, że każde okno jest na widoku, możemy wiedzieć co dokładnie się dzieje na ekranie, nie przeskakując z jednego okna na drugie. Wbudowane w system narzędzie do dzielenia ekranów nie zastąpi drugiego, wygodnego monitora, jednak wciąż jest bardzo łatwym i szybkim sposobem na podział ekranu bez wydawania żadnych pieniędzy. Przy podstawowym zastosowaniu dla mało wymagających użytkowników takie zastosowanie w zupełności wystarczy.

Sprawdź również

Jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu?

Hakerzy, złodzieje lub służby mogą dziś mieć dostęp do naszego urządzenia głównie za pomoc…