Home WEB i technologie Jak zabezpieczyć folder hasłem?
WEB i technologie - 11 sierpnia 2021

Jak zabezpieczyć folder hasłem?

W jaki sposób zabezpieczać foldery hasłem na Windows 10? System Windows to nie bez przyczyny najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Oferuje nam on praktycznie nieograniczone możliwości związane z tworzeniem, edycją przeróżnych plików, a także zapewnia nam szereg innych funkcjonalności, które nie tylko ułatwiają nam dostęp do interesujących nas plików, ale też zabezpieczają je przed niepowołanymi użytkownikami. Dlatego też każdy z nas ma możliwość zabezpieczenia konkretnych folderów hasłem. Dlaczego warto zabezpieczać najbardziej wrażliwe dane w szyfrowanych folderach? Jak zahasłować folder bez wykorzystania specjalnych programów? A może są programy, które oferują nam takie funkcjonalności?

Dlaczego warto zabezpieczać foldery hasłem?

W dobie wszechobecnej pracy zdalnej, zdalnego nauczania i digitalizacji wielu innych usług, coraz częściej wykorzystujemy wraz z innymi domownikami jeden laptop czy komputer do nauki, pracy, załatwiania spraw formalnych czy rozrywki. I choć ufamy sobie i nie mamy przed sobą wielu tajemnic, to jednak każdy z nas ma prawo do prywatności.

Dlatego też nie chcemy, by nasze dzieci, wykorzystując wolny czas, sprawdzały nasze prywatne pliki i foldery w poszukiwaniu ciekawostek. Zabezpieczenie folderu hasłem jest dla nas gwarancją prywatności, ale też przede wszystkim bezpieczeństwa danych, które wykorzystujemy w celach służbowych. Warto więc w celu zapewnienia sobie komfortu współdzielenia komputera wiedzieć, jak zabezpieczyć folder hasłem.

Jak zabezpieczyć folder hasłem bez programów

Na początku zajmiemy się sprawdzonym, systemowym sposobem szyfrowania folderu, który oferuje nam system operacyjny Windows 10. Folder, który ma być zabezpieczony hasłem, powinien zostać kliknięty prawym przyciskiem myszy, po czym z listy rozwijanej powinniśmy wybrać opcję Właściwości.

W opcjach zaawansowanych szybko znajdziemy przycisk „Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane”. Po wybraniu tej opcji i zakończeniu operacji poprzez kliknięcie Zastosuj, nasz folder zostanie skutecznie zaszyfrowany.

Jak zabezpieczyć folder hasłem z programami

Jeśli szukamy pewnego, zewnętrznego rozwiązania, które zabezpieczy nasze foldery przed niechcianymi użytkownikami, warto zwrócić uwagę na wagę danych i zdecydować się na jedno z darmowych, lub płatnych rozwiązań. Darmowe programy do zabezpieczania folderów hasłem świetnie sprawdzą się w warunkach domowych. Jeśli jednak stawiamy na szali bezpieczeństwo wrażliwych danych klientowskich, postawmy na płatnego dostawcę oprogramowania, który zaimplementował w swoim rozwiązaniu zaawansowane techniki cyfrowego szyfrowania danych. W domu jednak świetnie sprawdzi się program Folder Lock, który wykorzystuje dość zaawansowany, 256-bitowy algorytm szyfrowania folderów w naszym komputerze.

Programy do tworzenia haseł na foldery i pliki

Jeśli jesteśmy zainteresowani szyfrowaniem większej ilości folderów i danych, warto poświęcić chwile na znalezienie odpowiedniego rozwiązania, które z jednej strony zapewni nam świetną ochronę, a z drugiej strony pozwoli nam na samodzielne generowanie haseł zabezpieczających pliki i foldery. Taki program jak GPG4WIN, czy VeraCrypt umożliwiają nam rozbudowane możliwości generowania i przechowywania haseł do niezliczonych plików i folderów.

Sprawdź również

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a?

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a to jedno z najczęściej wybie…